Debata v Českém rozhlase: Jiří Drahoš

Český rozhlas, 4. ledna 2018, moderátor: Jan Pokorný

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

9013

Jiří Drahoš byl jako další prezidentský kandidát hostem Radiožurnálu. Moderátor Jan Pokorný s ním probral širokou paletu témata, ať už jde o euro a některá zahreničně-politická téma nebo dezinformační kampaně. Řeč samozřejmě přišla i na Akademii věd. A jak si Jiří Drahoš vedl v pravdivosti výroků?

© 2017—2018 Demagog.cz, z.s. & Jan Vlček. Kód je opensource.

Přece jenom jsem člověk, který na venkově vyrostl.

Pravda

Mám tam v Brazílii, v Argentině, v Chile řadu přátel a ti se mě ptali už mnohokrát, proč český prezident v posledních čtyřech letech tohle teritorium zanedbává.

Pravda

V českém exportu hraje Rusko asi dvouprocentní roli a Čína ještě méně.

Pravda

Pokud vím z průzkumů, 80 procent nebo 75 procent lidí je proti přijetí eura.

Pravda

V životě jsem se s Andrejem Babišem v roli kandidáta nesetkal. Setkal jsem se s ním naposledy jako předseda Akademie věd, když byl ministr financí.

Neověřitelné

Já mám zkušenosti s celou řadou premiérů. Jednal jsem s nimi jako předseda Akademie věd, válčil jsem s nimi kvůli rozpočtu.

Pravda

Připomínám, že v roce 2009 jsem řešil pokus o likvidaci mé mateřské instituce, nepokrytý pokus o likvidaci.

Neověřitelné

Ale za Mirka Topolánka, za jeho formálního vedení Rady pro výzkum, on tam nechodil na tu radu, bylo upečeno to likvidační tažení proti Akademii věd.

Neověřitelné

Já jsem neříkal zahraniční agenti. Mluvil jsem o dezinformačních zdrojích a mluvil jsem o celkem logickém záměru, třeba možném záměru ruských tajných služeb.

Pravda

Pro Rusko z hlediska ruské vojenské doktríny je největším nepřítelem NATO.

Pravda

Tak když si vezmu klasický případ lithia před parlamentní volbou, to byl úplně brilantní příklad dezinformace. Najednou se objevila, kde se vzala, tu se vzala kauza lithium, dotáhla to ta kauza až do Poslanecké sněmovny, po volbách to vyšumělo. (...) Bylo to publikováno, myslím, prvně na serveru Aeronet.

Pravda

Určitě je, jsou lidé, kteří tohle to dělají (vytvářejí hoaxy a dezinformace - pozn. Demagog.cz), mají to profesionálně v popisu práce.

Pravda

POKORNÝ: Líbí se vám jeho (Miloše Zemana - pozn. Demagog.cz) nápad přemístit velvyslanectví České republiky z Tel Avivu do Jeruzaléma? DRAHOŠ: Tak jednak byla to reakce na prezidenta Trumpa a na jeho rozhodnutí jaksi naplnit usnesení Kongresu.

Zavádějící