Kandidáti na senátory Pavel Dungl a Lukáš Wagenknecht

Český rozhlas, 8. října 2018, moderátorka: Veronika Sedláčková

Pavel Dungl

Pavel Dungl

2211
Lukáš Wagenknecht

Lukáš Wagenknecht

8123

První senátní duel jsme sledovali v Českém rozhlase. Setkali se kandidáti za volební obvod Praha 8 - Pavel Dungl a Lukáš Wagenknecht. Debata se točila kolem kompetencí a odpovědností role senátora, zdravotnictví nebo transparentnosti ve veřejné správě.

© 2017—2018 Demagog.cz, z.s. & Jan Vlček. Kód je opensource.

Wagenknecht: Už několik let řeším pravidla “dobrého vládnutí”. My jsme s kamarády napsali i zákon, který vychází z toho, jak to funguje v Holandsku, Velké Británii, Kanadě. Já jsem obešel hodně politiků a měl jsem zájem, aby se to nějakou formou posunulo. A když jsem odešel z ministerstva financí, tak jako nějakou formou se ten zákon posunul do Sněmovny, byl tzv. vykastrovaný, ale byl tam pouze nadpis a obsah byl de facto stejný jako současný stav. Já jsem obešel několik senátorů s kolegy, my jsme je přesvědčili, že to je vlastně špatně, a oni ten zákon shodili ze stolu, vrátili do Sněmovny a potom de facto i Sněmovna ho zařízla.

Neověřitelné

Dungl: Celý život pracuju na Praze 8. 42 roků jsem v pozici přednosty ortopedické kliniky. Začal jsem jako sekundární lékař.

Nepravda

Dungl: Mně se jedná hlavně o problém se zdravotními sestrami. (...) Málokdo si uvědomuje, že chybí třetina zdravotních sester.

Neověřitelné

Dungl: A zdravotní školství je v takovém stavu, že prakticky produkuje sice zdravotní sestry, které ovšem vychází jako neplnohodnotné.

Zavádějící

Wagenknecht: Primárně ten zákon, o kterém jsme se bavili, který řeším dlouhá léta, zákon o finančním řízení ve veřejné správě. On se týká veškerých výdajů vlastně, které pak dopadají jak na ty zdravotní sestry, ale i na důchodce.

Neověřitelné

Wagenknecht: Je tady poslední průzkum z minulého týdne nebo 14 dnů zpátky, který má číselné vyjádření jednoduché - ještě minulý rok 200 člověkohodin ročně se vynaložilo na to, aby podnikatel vykazoval něco státu. Letos už je to 230 člověkohodin.

Pravda

Wagenknecht: My jsme vlastně jediní na světě, kde NKÚ tohleto (rozšíření pravomocí NKÚ jak na obce a jejich kontrolu, tak třeba i na státní podniky - pozn. Demagog.cz) dělat nemůže.

Nepravda

Dungl: Většina občanů má víc než jeden úvazek.

Nepravda

Wagenknecht: Dělám i pro neziskový sektor a ohledně oblasti médií přednáším na 2 vysokých školách.

Pravda

Wagenknecht: Už v rámci kampaně jsme pomáhali několika neziskovým sdružením občanským. Třeba ulice Taussigova, tam je nějaká černá stavba ze strany magistrátu, pomohl jsem nějaké výstupy jakoby nějakou formou najít. Ulice V Holešovičkách se třeba má zahloubit a pořád to nejde.

Neověřitelné

Dungl: Senát nemá ty kompetence, které má Poslanecká sněmovna, když si už vezmete, že je to voleno na většinovém regionálním principu, (...).

Pravda

Wagenknecht: Ústava nastavuje jednotlivé odpovědnosti jednotlivých subjektů v řízení státu.

Pravda

Wagenknecht: Role senátora znamená, že se třeba může účastnit zastupitelstev v té obci.

Pravda

Wagenknecht: Co se týká fungování Senátu, já myslím, že ten návrh už nějakou formou probíhá. (...) Sněmovna podá návrh zákona do Senátu a oni mají senátoři pouze 30 dnů na projití toho všeho, co poslanci dělají de facto 8 měsíců.

Zavádějící

Wagenknecht: Já kritizuji primárně fungování dvou minulých vlád a jejich výstupy. Větší byrokracie, v ČR platíme miliardy velkým korporacím, i když třeba Evropská komise už tady od toho odstupuje.

Pravda

Dungl: Jsem ve Vědecké radě Ministerstva zdravotnictví.

Pravda

Wagenknecht: V tuto chvíli je to tak, že na to máte (lhůta na projednání zákonů v Senátu - pozn. Demagog.cz) 30 dnů (...).

Pravda

Wagenknecht: Samozřejmě Senát má menší kompetence, neprojednává třeba zákon o státním rozpočtu.

Zavádějící

Wagenknecht: My v tuto chvíli máme v dolní komoře de facto většinu několika stran, které jako já s nima nejsem ztotožněn, s jejich politikou. Kdyby KSČM, SPD a ANO dalo dohromady hlasy, a často hlasují společně, tak bohužel by se stalo, že hodně věcí by se mohlo změnit.

Pravda

Wagenknecht: Třeba v Maďarsku se to stalo, že tam pan premiér dostal většinu ve volbách, změnil potom ústavu, změnil volební systém, okrsky nějaké zdůraznil, některé potlačil a de facto, dneska tam už je potřetí.

Pravda