Vánoční poselství prezidenta republiky

26. prosince 2017

Miloš Zeman

Miloš Zeman

8103

Stejně jako v dalších letech přednesl prezident Miloš Zeman své vánoční poselství. Letos bilancoval, jak si z jeho pohledu vedla Česká republika. Vyzdvihl např. bezpečnost a ekonomický stav země, popsal ovšem i ze svého pohledu některé neduhy, které nás trápí.

© 2017—2018 Demagog.cz, z.s. & Jan Vlček. Kód je opensource.

ČR je 6. nejbezpečnější země na světě. Jsme dokonce lepší než Švýcarsko.

Neověřitelné

Máme nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii a také nejnižší míru příjmové diferenciace, resp. míru chudoby v Evropské unii.

Pravda

Náš ekonomický růst je jeden z nejvyšších a naopak naše zadluženost jedna z nejnižších.

Pravda

Podíl veřejných investic na celkových výdajích státního rozpočtu je nízký a klesající. A zejména dochází k poklesu investic do dopravní infrastruktury.

Pravda

Jsem rád, že konečně dochází k růstu mezd. Pod tlakem nedostatku pracovních sil, který nutí zaměstnavatele k tomu, aby mzdy zvyšovali.

Pravda

Před 15 lety jsme měli 80 tisíc státních úředníků, ne státních zaměstnanců. Dnes jich máme 150 tisíc.

Neověřitelné

Zdražování nebo-li inflace je u starobních důchodců zahrnuta do valorizace.

Pravda

Pokud jde o EU, víte, že jí neustále vytýkám, že nedokáže chránit své vnější hranice.

Pravda

Po volbách se dvě nejstarší české politické strany, tj. ČSSD a KDU-ČSL, dostaly na okraj propasti a téměř, téměř se nedostaly do Parlamentu.

Pravda

Sešel jsem se s představiteli všech devíti parlamentních subjektů a zeptal jsem se na jejich představu povolebního uspořádání. Víte, co mi řekli? Pane prezidente, s námi nikdo nechce jednat. A to mi říkali všichni.

Neověřitelné

Nechci vás strašit Belgií, kde jednání o vládě trvalo 2 roky.

Pravda

Jsem rád, že i BIS vydala prohlášení, kde konstatuje, že k žádnému takovému ovlivňování nedošlo (že sněmovní volby byly zmanipulovány zahraničními rozvědkami - pozn. Demagog.cz).

Nepravda