Volby 2017: Lídr ODS v ČRo

Český rozhlas, 12. září 2017, moderátor: Vladimír Kroc

Petr Fiala

Petr Fiala

10200

Dalším lídrem politické strany, který přišel do Českého rozhlasu, a ocitl se tak v centru našeho ověřování, je předseda ODS Petr Fiala. Mluvilo se samozřejmě o školství, ale také o EET, byrokracii a Evropské unii. Jak jeho vystoupení dopadlo po faktické stránce, to si můžete přečíst v naší analýze.

© 2017—2018 Demagog.cz, z.s. & Jan Vlček. Kód je opensource.

Podívejme se, jakou tady máme dneska situaci. Vysoké školy doteď nevědí, kolik dostanou. Jak máme po nich chtít špičkovou kvalitu a excelentní výzkum, když nemají ani takové peníze, jaké měly před několika lety v době ekonomické krize.

Pravda

Máme tady o 30 tisíc státních zaměstnanců víc, z toho je tu spousta nových úředníků.

Pravda

No, například naše děti mají špatné znalosti, nebo zhoršující se znalosti v matematice, přírodních vědách, dokonce i ve čtenářské gramotnosti.

Pravda

Lidé nechtějí dělat řemesla, máme problémy se získáváním dětí, aby studovaly technické a přírodovědné obory.

Pravda

A mě hrozně mrzí a musím to říct, že jsme tady v době, kdy jsem byl ve vládě, připravili projekt toho duálního systému, zkoušelo se to. A sociálně demokratická vláda nebo sociálně demokratičtí ministři školství v tom nepokračovali.

Pravda

Hlavně já jsem hrdý na to, že jsme byli první parlamentní strana, která předložila volební program ve 190 konkrétních krocích.

Pravda

My od počátku kritizujeme tento nástroj (EET a kontrolní hlášení, pozn. Demagog.cz).

Pravda

Připomeňme si, co nám tady říkal bývalý ministr financí Andrej Babiš o tom, když se zavede do pohostinství a restaurací EET. Říkal, tržby se zvednou o 100 procent. Ať se každý podívá, o kolik se zvedly tržby.

Pravda

Děje se totéž, co v Chorvatsku (po zavedení EET, pozn. Demagog.cz). Nezvyšuje se příjem, příjem daní do státního rozpočtu. A jenom se likvidují některé živnosti.

Nepravda

Jestliže jsme na 122. místě na světě v komplikovanosti daňového systému, to si naši lidi nezaslouží. A jestli jsme na 130. místě na světě, pokud jde o vyřízení stavebního povolení, u nás to trvá neskutečně dlouho.

Nepravda

U nás žije a pracuje půl milionu cizinců.

Pravda

My jsme se při vstupu do Evropské unie zavázali, že až splníme určitá kritéria, tak euro automa…, de facto automaticky přijmeme.

Pravda