Volby 2017: Lídr TOP 09 v ČRo

Český rozhlas, 28. září 2017, moderátor: Vladimír Kroc

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek

4211

Předseda TOP 09 se ve svém vystoupení v Českém rozhlase držel primárně ekonomických výroků, když popisoval jednak stav tuzemského hospodářství a také některé aspekty současné vlády v dané oblasti. Vyjma obligátních zdravotnických otázek se dále věnoval i výdajům na obranu nebo zapojením České republiky v Evropské unii.

© 2017—2018 Demagog.cz, z.s. & Jan Vlček. Kód je opensource.

My jsme už kdysi prosadili nadstandardy. Možnost připlatit si nadstandard přináší do zdravotnictví více peněz. Současné vládní strany to zrušily.

Nepravda

Proč odchází tolik lékařů do Německa, do Rakouska? Protože tam se prostě nebáli těch věcí, které se u nás politici bojí, tedy té více odpovědnosti, více spoluúčasti, nadstandardy, a proto je tam také možné lékaře lépe platit.

Zavádějící

Jsme šestá, šestá nejbezpečnější země na světě.

Neověřitelné

My jsme udělali první krok (myšleno v rámci důchodové reformy, pozn. Demagog.cz), vláda ho zrušila, což bych jí odpustil, kdyby ho nahradila něčím lepším. Ona slíbila, že předloží svoji vlastní penzijní reformu, nepředložila vůbec nic.

Pravda

Za poslední, za poslední 4 roky vláda dokázala nabrat o 30 tisíc státních zaměstnanců víc (…) to je 20 miliard ročně.

Pravda

My jsme dominantně exportní ekonomika a většina našeho vývozu směřuje do zemí Evropské unie a do eurozóny.

Pravda

Samozřejmě ten proces trvá, nejdřív musíte vstoupit do jakéhosi systému ERM2, tam jste 2 roky. To znamená, od okamžiku toho rozhodnutí trvá 3 roky, než tam (do společné evropské měny — pozn. Demagog.cz) vstoupíte.

Pravda

Kdyby vláda dodržela svůj závazek, že na konci letošního roku bude na 1,4 procentech (výdajů na obranu v % k HDP, pozn. Demagog.cz)…

Nepravda